Sobczak Auto Serwis Warszawa/Marki

Marki pod Warszawą
ul. Legionowa 29

czynne:
pon-pt: 8-17; sob: 8-14

tel: 22 781 26 00
kom: 501 391 087

Przejście z gorącego otoczenia do zimnego jest dla naszego ciała szokiem termicznym.

PAMIĘTAJ! ZMIENIAJ TEMPERATURĘ POWOLI ABY TWÓJ ORGANIZM MÓGŁ SIĘ PRZYZWYCZAIĆ DO NOWYCH WARUNKÓW. UNIKNIESZ SZOKU TERMICZNEGO I KATARU!

Krótkie podróże. Jeżeli przebywasz w samochodzie max kilkadziesiąt minut

Badania wskazują, że użytkownicy klimatyzacji samochodowej, którzy wsiadają do samochodu na maksymalnie kilkadziesiąc minut, najlepiej sie czują gdy temperatura obniża się o 7 stopni celsjusza względem temperatury na zewnątrz samochodu.

Czyli jeżeli przebywamy na zewnątrz samochodu to nasz organizm przyzwyczaja się do temperatury jaka tam panuje np 25 stopni. Wsiadając do samochodu ustawmy temperaturę o 7 stopni niższą czyli 18 stopni. Wtedy nie powinniśmy się rozchorować ani czuć sie niekonfortowo.

Długie podróże. Jeżeli w samochodzie spędzisz kilka godzin bez wychodzenia na zewnątrz

W tym przypadku temperaturę możesz ustawić taką jaką tylko chcesz. Pamiętaj jednak aby obniżać ją powoli. Twój organizm musi mieć czas aby się do niej przyzwyczaić.

Najczęstrzą przyczyną jest zbyt mała ilość czynnika chłodzącego czyli pewnego rodzaju płynu znajdującego się w układzie klimatyzacji. Wtedy wystarczy przywrócenie jego prawidłowej ilości określonej przez producenta samochodu.

Innym powodem, może być nieszczelność któregoś z elementów naszej klimatyzacji. Wtedy czynnik chłodzący wylatuje do atmosfery i jego ilość spada do zera lub jest niewystarczająca do uruchomienia klimatyzacji. Zdarza się to raczej w samochodach powyżej 5 lat.

Ostatnim z powodów jest zniszczona elektronika, która odpowiada za prawidłowe sterowanie klimatyzacji.

Im starszy samochód tym usterki są częstrze i poważniejsze. Każdy samochód zużywa się w innym tempie więc poniższy podział ukazuje generalizacje.

Samochody w wieku 1-5 lat

Zazwyczaj wymagają przeprowadzenia co 2 lata zwykłego serwisu klimatyzacji. Głównym celem jest przywrócenie wcześniejszej sprawności układu. Można również (co naszym zdaniem nie jest obligatoryjne) dodatkowo co 3 lata wymienić filtr osuszacz (nie mylić z filtrem kabinowym). Natomiast filtr kabinowy koniecznie należy zmienić co 6-12 miesięcy, gdyż szybko się zabrudza.

Samochody w wieku 5 lat i więcej

Są narażone na występowanie nieszczelność a im starszy samochód tym ryzyko całkowitego zniszczenia sprężarki większe. Z tych powodów indywidualnie określa się czy wymagane jest dodatkowe skontrolowanie nieszczelności przy pomocy azotu. Natomiast działanie sprężarki jak i innych elektronicznych elementów zazwyczaj ocenić można dopiero po uzupełnieniu układu. Dlatego właściciel takiego samochodu powinien być przygotowany na ewentualne dodatkowe koszty.

W tym artykule dowiesz się:
– dlaczego powstają nieszczelności w moim układzie klimatyzacji?
– jakie miejsca są najbardziej narażone na tą usterkę?
– oraz w jaki sposób ocenić bez zaglądania pod maskę czy moja klimatyzacja jest nieszczelna?

Dlaczego powstają nieszczelności oraz w jakich miejscach najczęściej?
Jak sie domyślasz powodów może być wiele. Jednakże podstawowym powodem jest obecność wody oraz drgania.
Twoja klimatyzacja jest zbudowana między innymi z różnego rodzaju rurek aluminiowych i skraplacza klimatyzacji który również jest zbudowany z aluminium. Aluminium oddziałuje z wodą wchodząc w reakcje chemiczne. Po czym powstaje korozja, która z czasem pogłębia się aż do całkowitego rozszczelnienia układu.
Drgania natomiast towarzyszą powstawaniu nieszczelności na przewodach gumowych. Materiał który “pracuje” przez długi czas ulega zmęczeniu a elastyczne gumowe przewody właśnie są stworzone po to aby te drgania pochłaniać. Co po pewnym czasie jest przyczyną ich miejscowego osłabienia.

W jaki sposób ocenić czy moja klimatyzacja jest nieszczelna?
Rozumiem to że właściciel samochodu nie będący mechanikiem nie jest w żaden sposób zobowiązany do poznawania technicznych aspektów napraw i diagnozy mechanicznych usterek. Dlatego w pełni podzielam opinię ludzi sukcesu którzy wolą zdobywać swoją przewagę nad innymi specjalizując się w swojej wybranej dziedzinie a pozostałe rzeczy oddają w ręce innych specjalistów.
Dlatego jak ocenić czy moja klimatyzacja jest nieszczelna nie zaglądając pod maskę?
1. Według zaleceń powinieneś serwisować klimatyzacje co 2 lata. Czy zrobiłeś to w ciągu ostatnich 2 lat?
2. A teraz zastanów się, kiedy jest ciepło, powiedzmy 20 stopni Celsjusza to czy z Twojej klimatyzacji wieje zimniejsze powietrze?
Jeżeli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś TAK a na drugie NIE to mamy podstawy by spodziewać się nieszczelności.

Samochody wyposażone w układ klimatyzacji co 2 lata wymagają serwisu. Podczas wykonywania takiej usługi sprawdzamy ogólny stan układu i ciśnienie, wymieniamy i uzupełniamy olej UV i czynnik oraz wytwarzamy podciśnienie poprzez które kontrolujemy szczelność i jednocześnie odsysamy wilgoć.
Przeprowadzenie serwisu klimatyzacji ma na celu poprawę chłodzenia i konserwację sprzętu. Stąd odkładanie w czasie takiego serwisu skutkuje obniżoną efektywnością działania klimatyzacji aż do całkowitego zaprzestania chłodzenia. Ponadto wzrasta ryzyko wystąpienia różnego rodzaju usterek, które na ogół są bardzo kosztowne.

Gdybyś miał sobie wyobrazić, gorący upalny dzień, być może to właśnie teraz jest tak… jakby asfalt się rozpływał… a na zewnątrz panował żar. A Ty siedzisz w samochodzie i wśród 18 stopni Celsjusza jedziesz w jakimś kierunku, w pełni zadowolony i wypoczęty. Bo to właśnie po to, kupiłeś samochód z klimatyzacją aby w pełni komfortowo podróżować.
Pomijając różne badania które wskazują na zmniejszoną ilość wypadków w gorące dni kiedy kierowca korzysta z tego wspaniałego urządzenia chłodzącego to klimatyzacja wywołuje w nas dobre samopoczucie i uczucie komfortu.
Pewnie nie uwierzysz ale są nieliczne osoby, które rezygnują z tych wszystkich pozytywnych efektów z tak prozaicznego powodu jakim jest na ogół nieszczelność. W ciągu roku jest około 4 miesięcy podczas których klimatyzacja jest potrzebna dlatego mała oszczędność wydaje się być nierozsądna.

Serwis klimatyzacji przeprowadza się właśnie po to aby wcześniej zadbać o układ klimatyzacji i nie dopuszczać przedwcześnie do takich sytuacji. Wykonywanie takiego serwisu co 2 lata jest w pełni uzasadnione z czysto praktycznych powodów.
Jakie to powody? dowiesz się w następnym artykule.

To, że nasz samochód, wyposażony jest w klimatyzacje tą manualną lub automatyczną (climatronic) oznacza tylko tyle że kiedy nadchodzą gorące dni jej działanie pozwala nam poczuć się bardziej komfortowo. I niekoniecznie musi oznaczać, że tak będzie zawsze.
Podczas pierwszych cieplejszych dni większość z nas empirycznie dowiaduje się o sprawności układu klimatyzacji. I niestety niektórzy z nas dopiero wtedy uświadamiają sobie że coś jest nie tak i albo chłodzenie jest stanowczo zbyt słabe albo klimatyzacja całkowicie nie działa. Inni w czasie pierwszej próby włączenia klimatyzacji zaczynają wyczuwać bardzo nieprzyjemny zapach który jest efektem braku odgrzybiania i potem przekonują się że kiedy taki zapach już powstanie, to naprawdę trudno go zlikwidować.
Z tych powodów bardzo racjonalnym jest możliwie systematyczne serwisowanie naszej klimatyzacji i dlatego przyjęto określać że serwis klimatyzacji którym jest napełnianie klimatyzacji wykonuje się co około 2 lata. W następnych artykułach dowiesz się czym tak naprawdę jest serwis klimatyzacji (napełnianie klimatyzacji) na czym on polega oraz w czym dokładnie pomaga?
Natomiast nie jest obowiązkiem kontrola klimatyzacji co roku. Naturalnie warsztaty oferują taką usługę i jest ona przeznaczona dla troskliwych i dokładnych właścicieli samochodów, którzy wymagają bezwględnej sprawności układu. O tym czym jest kontrola klimatyzacji również napiszemy.
Taka kontrola klimatyzacji połączona jest najczęściej z odgrzybianiem klimatyzacji. Tutaj nie ma wyraźnych standardów. Można jednakże spojrzeć na to przez pryzmat producentów filtrów przeciwpyłkowych którzy zalecają wymianę ich co pół roku. Odgrzybianie i filtry przeciwpyłkowe są w pewnego rodzaju powiązaniu, dlatego wydaje się że zasadnym jest odgrzybianie raz w roku.